O autorovi

Jmenuji se Tomáš Matonoha a tyto webové stránky o makrofotografii vznikly jako publikování mé maturitní absolventské práce na Střední průmyslové škole v Olomouci obor technické lyceum.

Ve volném čase se věnuji tvorbě webových stránek, programování a fotografování.

Můžete navštívit mé osobní stránky, fotoblog nebo stránky Svatého Kopečka u Olomouce.

Fotografování se věnuji již několik let. Jako svoji první zrcadlovku jsem si pořídil fotoaparát Praktica MTL 5. Později přišel ještě Praktica MTL 5B. Nyní jsem přešel na bajonetový fotoaparát Praktica BC1. K těmto fotoaparátům mám mnoho objektivů a příslušenství se závitem M42 a bajonetem Praktica.

Fotoaparát Praktica BC1
Fotoaparát Praktica BC1

Fotografování na kinofilmové fotoaparáty (Praktica apod.) mě značně baví. Digitální fotoaparát používám pouze pro momentky nebo dokumentační účely. Mám rád vyvolávání černobílých fotografií, které jsem se naučil, a také to napětí, když dám vyvolat barevné snímky. Navíc jsem si sehnal spoustu vybavení k těmto fotoaparátům, které i v dnešní době dokáží obstát.

Fotoaparát Praktica MTL 5B
Fotoaparát Praktica MTL 5B

Všechny uvedené základní i speciální pomůcky kromě makroobjektivu jsem prakticky vyzkoušel za ta léta praxe. K největším favoritům patří bezesporu makroměch, díky kterému se dá přesně zaostřit na fotografovaný předmět a regulovat zvětšení. Ovšem i další pomůcky nejsou k zahození a rád je využívám.