Makroobjektivy

Jediná pomůcka pro makrofotografi, se kterou lze ostřit i na nekonečno, je makroobjektiv. Je to vlastně normální objektiv, kterým můžeme zaostřit na menší vzdálenosti než normální objektiv a tím umožnit zvětšení předmětu až do měřítka 1 : 1. Požadavkem makroobjektivů je také velká světelnost, která většinou začíná na hodnotě 2,8.

Mezi hlavní výhody patří zejména zachování možnosti automatiky fotoaparátu a objektivu a tím možné měření expozice přístrojem. V mnoha případech je automatika fotoaparátu schopna i zaostřovat, i když ve větším měřítku zvětšení již není fotoaparát schopen mnohdy správně zaostřit. Značnou nevýhodou je cena, která je vyšší než cena objektivů srovnatelné ohniskové vzdálenosti bez možnosti zaostření na krátkou vzdálenost.

Makroobjektivy se dělí dle ohniskové vzdálenosti, která určuje vzdálenost objektivu od fotografovaného předmětu. Objektivy s ohniskovou vzdáleností okolo 50 mm se hodí spíše k fotografování statických předmětů, protože vyžadují kratší vzdálenost od objektu svým širším úhlem záběru. Menší úhel záběru mají objektivy s ohniskovou vzdáleností okolo 100 mm, které se hodí pro fotografování statických i pohyblivých záběrů a jsou z makroobjektivů skupinou nejvíce univerzální. Objektivy s ohniskovou vzdáleností okolo 200 mm mají nejmenší úhel záběru a tudíž vyžadují delší vzdálenost od předmětu. Světelnost je ale nižší a při fotografování pohyblivých předmětů může dojít k pohybové neostrosti vlivem dlouhé ohniskové vzdálenosti. Proto je třeba používat kratší časy závěrky nebo mít fotoaparát upevněn na stativu.

Cena makroobjektivů je značně vyšší než u ostatních fotografických pomůcek, ale objektiv můžeme následně použít i jako portrétní, proto se jej vyplatí pořídit zejména pro vážné zájemce o makrofotografii.