Předsádkové čočky

Předsádková čočka je vlastně spojná čočka, která umožní zkrátit předmětnou vzdálenost objektu a tím umožní zaostření objektivu na kratší vzdálenost. Tento objektiv pak ale nelze jako u spojení s většinou pomůcek zaostřit na nekonečno. Velikost čočky neboli optická mohutnost se udává nejčastěji v dioptriích a určuje zakřivení. Čím je tento údaj větší, tím je dosaženo většího měřítka fotografování. Čočky jsou většinou vyrobeny z plastu nebo ze skla a často jsou složeny z více členů nebo zlepšeny o antireflexní vrstvy. Na trhu existuje spousta výrobců předsádkových čoček, jejichž výrobky se liší provedením, kvalitou i cenou.

Použití předsádkové čočky je velice jednoduché, protože se šroubuje do filtrového závitu na objektivu. Výhodou použití je nepatrná ztráta světelnosti procházejícího světla. Použitím také nijak neovlivníme automatiku fotoaparátu, protože čočka je použita před objektivem. Mnohdy se uvádí, že předsádkové čočky jsou v makrofotografii výhodné svou cenou, což ale nemusí být vždy pravda. Jednotlivé čočky se liší v kvalitě a ceně, takže se tímto pravidlem nemůžeme řídit. Nejlevnější předsádkové čočky lze pořídit s cenou již do 1 000 Kč. Kvalitnější čočky od renomovaných výrobců jsou dostupné za cenu od 1 000 Kč až po několik tisíc korun.

Při použití předsádkové čočky lze vypočítat podle optické mohutnosti ohniskovou vzdálenost, což je vzdálenost čočky od ohniska.

f = 1/D
Kdef ... ohnisková vzdálenost v metrech
 D ... optická mohutnost v dioptriích

Příklad:
Máme předsádkovou čočku o optické mohutnosti +5D.

f = 1/D = 1/2 = 0,2 = 200 mm

Tento vzorec pro výpočet je užitečný v tom případě, když potřebujeme vědět, na jakou největší vzdálenost při zaostření objektivu na nekonečno můžeme zaostřit. Lze tedy tvrdit, že nejdelší možná zaostřitelná vzdálenost se rovná ohniskové vzdálenosti čočky. Pokud bychom objektiv nezaostřili na nekončeno, pak nám předsádková čočka umožní zaostřit na ještě kratší vzdálenost, která závisí na použitém objektivu.

Obecně lze říci, že méně kvalitní čočky lze použít pro objektivy s kratší ohniskovou vzdálenosti a více kvalitní čočky pro objektivy s delší ohniskovou vzdáleností. Současně také s použitím větší optické mohutnosti čočky klesá optická kvalita, což se může negativně projevit na snímcích. Proto je třeba dbát při výběru předsádkové čočky na její kvalitu a doporučení výrobce objektivu, na který má být čočka nasazena. Kvalitní čočky se také dají pořídit u ověřených výrobců fotopříslušenství. V každém případě se však vyplatí vybírat čočky složené z více členů, které mají lepší optické vlastnosti.